Kaziměř

Kazimierz je rázovitá židovská čtvrť v Krakově, která byla kdysi samostatným městem. Na obranu královského hradu Wawel z jihu jej založil král Kazimír Veliký ve 14. století. Kolem frekventované obchodní stezky do Uher (dnešní Krakowska ul.) vyrostly časem bloky domů, tržnice a kostely a v 16. století hlavně synagogy a židovské univerzity, neboť sem byli v té době vystěhováni Židé z celého Krakova a jejich čtvrť pak byla na 300 let obehnána zdí. Dodnes stojí celkem sedm synagog, je zde židovské muzeum a nespočet restaurací. Na první pohled je nápadné jak si jsou všechny kaziměřské domy podobné, stejně vysoké třípatrové budovy uspořádané v blocích kolem nejstarší – Sziroké – ulice.

Staré časy v Kaziměři

Staré časy v Kaziměři

Stará synagoga a židovské hřbitovy

  • Kde: Synagoga i cmentarz Remuh, Szeroka ul. 40
  • Vstupné: 10 zl
  • Otevřeno denně kromě soboty a židovských svátků
  • Fotografování dovoleno.

Město bylo v 16. století důležitým židovským duchovním a kulturním centrem. Mezi všemi vyhlášenými učenci a ctiteli kabaly se největší úctě těšil slovutný vykladač talmudu Rabbi Mojżesz Isserles, za nímž přicházeli poutníci z celé Evropy. Jeho další jméno – Remuh, bylo podle tradice vytvořeno z hebrejských počátečních písmen jeho jména a také byla jeho jménem nazvána synagoga, kde působil. Jeho život je doslova legendou. Vypracoval například rituál, který dodnes ortodoxní židé praktikují. Je pohřben na starém hřbitově u synagogy Remuh, magickém místě, kam určitě zajděte. Pohřbívalo se zde od roku 1551 do počátku 19. století. Ve 20. století hřbitov zvolna pustl, zejména zásluhou nacistů, kteří zde zcela v duchu své ideologie zřídili skládku odpadu. Ovšem v roce 1956 došlo při archeologických pracích k senzačnímu objevu – pod vrstvami odpadu a hlíny se našlo přes 700 hrobů z 16. století, tumby i kamenné náhrobky a mezi nimi také hrob Rabbi Remuha a ten prý zcela neporušený. Německý voják, který se jej za války pokoušel rozbít, byl podle svědků zasažen bleskem. Ať to bylo jakkoli, až sem půjdete, napište si na malý papírek své tajné přání, položte jej na náhrobek Rabbi Remuhovi, dobré je zatížit kamínkem. No a Rabbi vám u Boha vyjedná jeho splnění. Takhle jednoduché to je. Statisíce lidí to tak dělají už léta, uvidíte sami.

Synagoga Remuh

V synagoze Remuh

Možná budete starým hřbitovem malinko zklamaní, neboť jednak probíhá jeho postupná rekonstrukce a za druhé sem proudí jedna turistická výprava za druhou, často jsou u vchodu fronty. Pokračujte tedy o 300 m dál na Nový židovský hřbitov, je mnohem rozsáhlejší a zelenější. Je zde na 19 hektarech přes 10 tisíc náhrobků, nejstarší z roku 1800. (Miodowa 55). Respektujte prosím požadavek vstupovat na hřbitov s pokrývkou hlavy. Vstup je volný.

Nový židovský hřbitov

Nový židovský hřbitov

Kde se občerstvit?

Kavárníci ctí ducha místa a tak zde kromě velmi drahých košer restaurantů (několik jich najdete hned v ulici Szeroka) není nouze o kavárny s přidruženým prodejem veteše (doslova), ve kterých je radost prožít siestu. Odpoledne a k večeru ožívá ulice Józefa, kde je na každém kroku bar. Na Novém náměstí (plac Nowy) je uprostřed kruhová budova tržnice s nabídkou ovoce, zeleniny a rychlého občerstvení, nejhojněji se tu nabízejí místní zapiekanky za ceny kolem 9 PLN.

Košer restauranty v Široké ulici

Košer restauranty v Široké ulici

Asi 20 minut chůze je odsud vzdálené další kultovní místo Továrna Oskara Schindlera (Fabryka Emalia Oskara Schindlera). Je dějištěm skutečného příběhu Oskara Schindlera, zachránce 1100 životů židovských zaměstnanců továrny, který proslavil film režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Dnes je zde muzeum těchto událostí. Vstup se nedoporučuje dětem do 14 let. ul. Lipowa 4, otevřeno denně, základní vstupné 21 PLN

V židovském městě

V židovském městě

1 komentář u „Kaziměř

Komentáře nejsou povoleny.