Muzea

V Krakově je v současnosti 14 vysokých škol a sídlo Akademie věd. Bezpočet vědeckých oborů zde má své sbírky v muzeích, jejichž konečného počtu se nedoberete, počítají se na desítky.

 • Světové proslulosti se těší zejména umělecké sbírky Muzea Czartoryských (Muzeum Ksiazat Czartoryskich). Zámožná rodina hromadila výtvarná díla a zbraně z různých období po staletí. Do jejich sbírek patří slavná da Vinciho Dáma s hranostajem, která je nyní (2017) vystavena v hlavní budově Národního muzea (Gmach Główny), podobně jako další cenné kusy těchto sbírek. Dále jsou sbírky Czartoryských přístupné online na stránkách muzea zde

(foto: 54 Budova Muzea Czatoryskich v ul. sw. Jana 19)

 • Historické muzeum města Krakova (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) spravuje některé turisty hojně navštěvované objekty, viz kapitola Staré město a Hlavní náměstí. Expozic je několik, zmiňme ještě Lékárnu u orla (Apteka pod Orlem). Lékárna patřila jedinému nežidovskému obyvateli kaziměřského gheta Tadeuši Pankiewiczovi.

 • Lékárna u orla (Apteka pod Orlem), Plac Bohaterów Getta 18

Otevřeno denně

Základní vstupné: 10 PLN

 • Národní muzeum, hlavní budova (Gmach Główny, Al. 3 maja 1), hlavním magnetem je obraz Dáma s hranostajem. Můžete absolvovat prohlídku tohoto jediného díla s komentářem, a to za cenu 70 PLN v polštině, resp. 100 PLN v angličtině.

Otevřeno: út -so 10 - 18 h, ne 10 - 16. Až do 22. června 2017 je vstup do galerie BEZPLATNÝ!

Základní vstupné: 10 PLN

 • Exkluzivní prostory přímo v Sukiennicích má Národní muzeum - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku. Jde o nejvýznamnější polskou galerii svého zaměření. Jsou zde vystavena výtvarná díla Piotra Michałowského, Artura Grottgera, Jana Matejka, Henryka Siemiradzkého, Jacka Malczewského, Leona Wyczółkowského a Józefa Chełmońského.

Otevřeno denně mimo pondělí.

Základní vstupné: 16 PLN, v neděli vstup volný.

 • Dom Jana Matejki (Florianska 41). Jan Matejko byl uznávaný malíř 19. století. Poláci jej velmi ctí a na jeho jméno budete narážet na každém kroku. Jmenují se po něm ulice i barové koktejly. V jeho rodném domě jsou vystaveny, kromě jeho obrazů a skic, i různá memorabilia a předměty, které na svých obrazech maloval.

Otevřeno denně kromě pondělí.

Základní vstupné 9 PLN, v neděli vstup volný.

 • Muzeum Jagellonské univerzity (ul. Jagiellonska 15) v budově Collegium Maius (viz kapitola Staré město) je jedno z těch, které stojí za návštěvu jak kvůli exponátům, tak kvůli exkluzivitě výstavních prostor.

Otevřeno denně kromě neděle.

Základní vstupné 16 PLN, v sobotu vstup volný.

 • Dilna a muzeum vitráží (Pracownia i Muzeum Witrazu, Al. Krasinskiego 23). Krakovské vitráže proslavili před sto lety Stanislaw Wyspianski a Józef Mehoffer. V dílně si můžete vyzkoušet výrobu, která se za sto let nezměnila a prohlédnout si umělecké kousky. Další mistrovská díla jsou součástí katedrály na Wawelu a kostela Františkánů.

Otevřeno od úterka do soboty

Základní vstupné 25 PLN

(foto: 55 Vchod do Etnografického muzea)

 • Etnografické muzeum (Muzeum Etnograficzne, pl. Wolnica 1) sídlí v budově dřívější kaziměřské radnice a prezentuje svět staré polské vesnice – lidové zvyky, tradice, magie, řemesla, oděv, hudební nástroje atd.

Otevřeno denně kromě pondělí

Základní vstupné 13 PLN

 • Archeologické muzeum (Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3) sídlí v budově bývalé věznice sv. Michaela. Vystavené sbírky se vztahují ke starověké a středověké historii Malopolska a také jsou zde peruánské a egyptské sbírky.

Otevřeno denně kromě soboty

Základní vstupné 9 PLN, v neděli vstup volný

 • Poměrně nové a pěkné je Letecké muzeum (Muzeum Lotnictwa Polskiego, Aleja Jana Pawla II 39). Je zde ve vnitřní i venkovní expozici shromážděno 163 letadel, 16 vrtulníků, 44 kluzáků a 238 motorů a dalších leteckých artefaktů. Mezi nejvzácnější kousky patří francouzský letoun Blériot XI z r. 1909, polský RWD-13 z 30. let, jež je jedním ze dvou dochovaných kusů, nebo TS-8 Bies, polský stroj z poválečných let. Dále je tu letecký simulátor, informační kiosky, řez letadlem a řada dalších exponátů.

Otevřeno denně kromě pondělí

Vstupné 15 PLN, v úterý volný vstup

(foto: 56 Letecké muzeum, 57 Exponáty Leteckého muzea)